Cześć i czołem! Długo mnie nie było i wiele się w tym czasie zmieniło. W pogoni za szczęściem i spełnieniem postanowiłem wznowić działalność bloga. Nie wiem czy tą stronę można nazwać blogiem, bo założenia powinno być to miejsce, gdzie regularnie publikuje się swoje wypociny. Ja tego nie robiłem od dłuższego czasu z wielu powodów. W skrócie tylko powiem, że było dużo programowania i trade’owania. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będę mógł Ci o opowiedzieć o szczegółach i podzielić się wartościowymi informacjami. W każdym razie wróciłem i mam zamiar przez chwilę tu zostać. Zbiegło się to z rzadkim wydarzeniem, które ma miejsce średnio raz na cztery laty, czyli halvingiem.
Zrobię co mogę, żeby moje wpisy dawały maksimum wartości w minimalnym czasie. Ale to Ty musisz ocenić w komentarzach czy daję radę. Zaczynajmy, więc powrót do przyszłości…
Czym jest ten halving?
Halving, halving, halving. Coraz częściej to słyszę. Może dlatego, że jest 21 kwietnia 2020 roku, a do podziału nagrody za wydobycie Bitcoina pozostał niecały miesiąc. Więc czym jest halving?
Przyglądając się działaniu algorytmów Bitcoina zobaczymy, że łańcuch bloków (blockchain) jest podzielony na średnio 10 minutowe bloki. Komputery, Nody, czy koparki, które uczestniczą w potwierdzaniu transakcji w danym bloku otrzymuję nagrodę w postaci jednostek Bitcoina.
Satoshi Nakomoto kimkolwiek by był lub byli, założył, że taka nagroda będzie wynosiła 50 BTC do podziału między górników uczestniczących w wydobyciu ostatniego bloku. Tak wysoka nagroda powoduje, że już po pierwszych 4 latach istnienia kryptowaluty mamy 10,5 mln. Bitcoinów, czyli połowę całkowitej możliwej do wydobycia liczby. Żeby wydobycie trwało dłużej niż 8 lat został wprowadzany mechanizm halvingu, czyli podziału nagrody za wydobycie o 50%.
Dlatego w Bitcoinie jest pewna dawka mistycyzmu i regularności. Z pierwszą kryptowalutą od początku kojarzy jej istnienia kojarzy się liczba 21, która dla wielu osób jest magiczna. Pewnie wiesz, że w odległej przyszłości będziemy mieli maksymalnie 21 mln. Bitcoinów. Natomiast halving ma miejsce co 210 000 bloków, czyli +- 4 lata. Najbliższy przypada w maja 2020 roku. Każdy halving oznacza zmniejszenie o połowę podaży Bitcoina co ma oczywisty wpływ na jego cenę.
Jak halving wpływa na cenę?
Zachodzą tutaj standardowe mechanizmy rynkowe kiedy zmniejszając podaż przy utrzymaniu lub przy wzroście popytu cena rośnie, żeby go zaspokoić. W przypadku Bitcoina wielu ekonomistów uważa, że halving bezpośrednio nie wpływa na cenę, ponieważ górnicy, którym maleje nagroda za kopanie nie sprzedają na bieżąco swojego urobku. Jednak samo wydarzenie, które występuje średnio co 4 lata przyciąga wielu sezonowych inwestorów, którzy szukają szybkich okazji na zyski. Z tego powodu do tej pory cena Bitcoina przed i po halvingu rosła.
Oczywiście jesteśmy teraz w innym miejscu cyklu giełdowego i nigdy nie wiadomo jak zachowa się cena. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że w najbliższych 2 – 3 miesiącach prawdopodobieństwo wzrostu ceny na BTC jest większe niż prawdopodobieństwo spadków.
Co się działo przy poprzednich halvingach?
Zobaczmy jak wyglądał wykres w okolicach pierwszych halvingów:
Jako ciekawostka umieszczam także tęczowy wykres ceny Bitcoina. Jest to wykres logarytmiczny na którym usunięto szumy i oznaczono kolorami najlepsze okresy na inwestycję.
Halving #1
Pierwszy halving miał miejsce 28 listopada 2012 roku o godzinie 16:24, wydobyty przez nieznaną wtedy kopalnię, zmniejszył nagrodę za wydobycie Bitcoina z 50 BTC na 25. Krótko po tym zdarzeniu nastąpił wzrost z poziomu około 12$ na mniej więcej 1000$. Ruch wzrostowy trwał jakiś rok. Ta bańka pękła na początku 2014 roku i cena spadła do poziomu średnio 200$, czyli o jakieś 80%. Brzmi znajomo? Ten blok możesz obejrzeć tutaj:
https://www.blockchain.com/btc/block/000000000000048b95347e83192f69cf0366076336c639f9b7228e9ba171342e
Halving #2
Kolejny halving był oczywiście 210 000 bloków później. Blok o numerze 420000 został wydobyty przez kopalnię F2Pool, a stało się to dnia 9 lipca 2016 roku o godzinie 18:46. I tym razem nagroda spadła o połowę, czyli na 12,5 BTC. Przed tym halvingiem odnotowano spore wzrosty, natomiast bezpośrednio po nim cena zaczęła spadać, jednak niezbyt gwałtownie. Tylko po to żeby od sierpnia 2016 roku i ceny około 500$ wzrosnąć do końca roku 2017 do ceny 20000$. To była ostatnia bańka jaką znamy na Bitcoinie i po jej pęknięciu cena spadła na około 3000$. Ten blok obejrzysz tutaj:
https://www.blockchain.com/btc/block/000000000000000002cce816c0ab2c5c269cb081896b7dcb34b8422d6b74ffa1
Halving #3
Mamy właśnie 21 kwietnia 2020 roku i w chwili kiedy piszę te słowa patrzę na blok o numerze 627063. W najbliższych dniach górnicy zaczną kopać blok 630000 i nagroda za BTC spadnie już tylko 6,25 BTC za blok. Nie wiadomo dokładnie kiedy się to wydarzy, bo nie wszystkie bloki mają dokładnie 10 minut. W przybliżeniu odbędzie się to za 19 dni. Polecam odliczanie do halvingu na stronie mojej ulubionej giełdy Binance, która teraz w pełni obsługuje Polaków i ich język:
https://www.binance.vision/pl/halving
Czy warto teraz inwestować?
To jest bardzo dobre pytanie i odpowiedź jest taka jak zawsze, czyli „to zależy”. Z perspektywy czasu wszystko wskazuje, że jesteśmy teraz w dobrym miejscu na wzrosty. Jednak Bitcoin niejednokrotnie już potrafił zagrać inwestorom na nosie i zrobić coś całkiem przeciwnego niż oczekiwano.
Poza tym od kiedy na Bitcoinie mamy kontrakty terminowe (futures) to każdy może grać zarówno na spadki jak i na wzrosty. Co było widoczne w ostatnich dniach na cenach ropy może to spowodować nawet ujemny ceny indeksów. Dodatkowo jesteśmy w fazie kryzysu gospodarczego spowodowanego korona wirusem co różnie może wpłynąć na jego cenę. Może „wieloryby” zdecydują się zamienić swoje cyfrowe złoto na fizyczne?
Jedno jest pewne. Kryptowaluty są jeszcze relatywnie młodą technologią i na pewno zostaną z nami jeszcze długo. Czy Bitcoina wyprze jakaś lepsza i szybsza kryptowaluta? Bardzo możliwe. Jeśli będziemy przyglądać się bacznie temu co się dzieje na świecie to będziemy mieli jeszcze mnóstwo okazji do inwestycji. Ja póki co skupiam się na akumulacji kryptowalut i byczo patrzę na technologię blockchain.
Dziękuję Ci bardzo za przeczytanie tego artykułu do końca. Jeśli masz do mnie jakieś pytania to skorzystaj z formularza kontaktowego, lub po prostu napisz komentarz.
Życzę Ci dużo zdrowia, szczęścia i wysokich zwrotów z inwestycji!