CryptoManiac.pl

Wszystko Co Warto Wiedzieć o Kryptowalutach

  • Blog
  • Misja
  • Oferta
    • Budowa koparek
    • Serwisowanie sprzętu
    • Szkolenia
    • Audyty i spotkania
  • Kontakt
  • Handel
    • Sklepy akceptujące BTC
    • Polska giełda BitBay.net
    • Największa giełda Binance.com
    • Lokalny handel LocalBitcoins.com
    • Moc obliczeniowa NiceHash.com
  • Bezpieczeństwo
    • Trezor Model T
    • Trezor One
    • Trezor One Metallic
    • Trezor Cryptosteel
  • Polityka
  • Podstawy
  • Inwestowanie
  • Wydobycie
  • Filmy
Jesteś tutaj:Strona główna / Wydobycie / Poznaj ciemną stronę miningu, czyli dlaczego nie warto kopać kryptowalut?

Poznaj ciemną stronę miningu, czyli dlaczego nie warto kopać kryptowalut?

2 stycznia 2017 7 komentarzy

Ten artykuł jest dedykowany wszystkim osobom, które myślą o rozpoczęciu swojej przygody z wydobyciem kryptowalut. Gdy sam zaczynałem kopanie nie miałem pojęcia o niektórych jego kłopotliwych aspektach. Wszystko wyglądało bardzo pięknie. Wystarczyło kupić sprzęt, złożyć go w całość, zainstalować system oraz program do kopania i cieszyć się automatycznym strumieniem monet płynących do mojego portfela 24 godziny na dobę. Piękna sprawa, prawda? Jasne …

Skoro to czytasz to zakładam, że zastanawiasz się nad tą formą „inwestycji”. Uważnie przeczytaj ten tekst do końca bo może się okazać, że nie jest to Twoja bajka. Gdy patrzę na to z perspektywy czasu to cieszę się, że spróbowałem, bo bardzo dużo dzięki temu się nauczyłem. Ale było ciężko, czasami bardzo ciężko …

Poniżej opisałem 7 aspektów kopania monet, które spędzały mi sen z powiek:

  1. Trudność wydobycia i ROI (Return of Investment). Od tego punktu musisz zacząć jeżeli poważnie podchodzisz do tematu. Musisz zwyczajnie policzyć czy to Ci się opłaci – po jakim czasie otrzymasz zwrot z inwestycji i faktycznie będziesz zarabiać. Jak to zrobić opiszę w oddzielnym artykule.
    Często lepszym rozwiązaniem jest po prostu zakup monet i czekanie aż cena wzrośnie. W obliczaniu ROI jest pewien haczyk o którym często zapominają początkujący górnicy. Chodzi o trudność wydobycia. Czym ona dokładnie jest również opiszę w oddzielnym artykule.
    Żeby dać Ci ogólne pojęcie musisz jedynie wiedzieć, że zależy od niej ilość wydobywanych monet dla określonej mocy obliczeniowej, która jest wyrażana w ilości wykonania funkcji haszującej na sekundę (hash rate per second – H/s).
    Trudność wydobycia wzrasta wraz z przyłączaniem kolejnych koparek do sieci co jest naturalnym stanem rzeczy dla monet, które opłaca się wydobywać. Oznacza to, że im większa jest moc obliczeniowa na konkretnym łańcuchu bloków (blockchain) tym mniej wydobywamy tej kryptowaluty.
    Zjawisko to się nasila w momencie kiedy cena monety idzie w górę i coraz więcej górników decyduje się ją wydobywać. Dzięki temu zostaje zachowana równowaga między mocą obliczeniową a zyskami. Robiąc pierwszą kalkulację zysków i strat często robimy ją uwzględniając tylko obecną trudność.
    To duży błąd bo wkrótce będziemy zarabiać mniej o ile cena nie wzrośnie. Należy przejrzeć wykresy wzrostu trudności danej kryptowaluty i orientacyjnie przewidzieć jaka trudność może być na każdy kolejny miesiąc (lub inny okres czasu).
  2. Energia elektryczna. To była (i jest dalej) moja pięta achillesowa. Mimo wykształcenia informatycznego to niewiele wiedziałem o elektryczności. Musiałem szybko się edukować kiedy przewody w zasilaczach zaczynały się topić.
    Oprócz obliczenia ile energii i za jaką kwotę zużyjemy to należy także wziąć pod uwagę ograniczenia naszej instalacji elektrycznej. Będziesz zużywać BARDZO dużo prądu, a nie wszystkie instalacje są na to przygotowane.
    Przede wszystkim jeśli Twoja instalacja opiera się na przewodach aluminiowych to już masz problem. Takie instalacje stosowało się 20 (i więcej) lat temu wykorzystując przeważnie cienkie przewody (1,5 mm – 2 mm). Chodziło o oszczędność na materiale i wybierało się cienkie przewody z aluminium, które utlenia się powierzchniowo a cienkie druty łatwo się łamią.
    Ponadto w wyniku zmian temperatury, połączenia żył w zaciskach ulegają poluzowaniu (tzw. płynięcie żył), pogarszając styk elektryczny. Z kolei takie luźne połączenie stawia duży opór przepływowi prądu i mocno się nagrzewa. Jeżeli masz w swojej przyszłej kopalni takie przewody to powinieneś je wymienić na grube kable miedziane.
    Również musisz zwrócić uwagę na obwody elektryczne, które są zabezpieczone bezpiecznikami. Do każdego obwodu możesz podłączyć tylko tyle wat na ile pozwala bezpiecznik. Dobrze jeżeli masz przyłącze trójfazowe, czyli tzw. „siłę”. Umożliwi Ci to większy pobór mocy. Należy także sprawdzić w umowie o przyłączenie jaka jest moc przyłączeniowa Twojej instalacji.
    Od tego ostatecznie zależy ile koparek obsłuży Twoja instalacja. Jeśli tak jak ja nie jesteś specem od elektryczności to najlepiej jest umówić się z kwalifikowanym elektrykiem żeby obejrzał Twoją instalację i określił ile watów jest ona wstanie udźwignąć.
  3. Ciepło. To była dla mnie niemała niespodzianka kiedy wszedłem do 12m2 pokoju w którym pracowało 10 kart graficznych a temperatura w nim wynosiła ponad 40 stopni Celsjusza. Karty graficzne bardzo się grzeją. Niektóre nawet do 95 stopni. Powoduje to wydzielanie ogromnych ilości ciepła.

    Energia elektryczna która jest pobierana przez karty graficzne jest zwyczajnie zamieniana w ciepło. Jeśli uda Ci się zmniejszyć pobór mocy przez karty graficzne, to obniżysz też ich temperaturę oraz zwiększysz ROI przez obniżenie rachunków za prąd.

    Energii idzie dużo. Wysokie temperatury nie wpływają zbyt dobrze na urządzenia elektryczne i skracają ich żywotność.
    Dlatego musisz zadbać o odprowadzanie ciepłego powietrza. Jak to zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie wentylatora (np. kanałowego) i wyprowadzanie za jego pomocą ciepła na zewnątrz. Oprócz tego można zastosować dodatkowego wentylatory dmuchającego bezpośrednio na koparki. Klimatyzacja wydaje się być dobrym rozwiązaniem ale zużywa dużo prądu (około 1000 Wat) i znacznie wpłynie na Twój ROI.
    Jeżeli planujesz mieszkać ze swoimi koparkami to w okresie zimowym możesz je wykorzystać jako ogrzewanie elektryczne. Wystarczy w każdym pokoju postawić koparkę i masz cieplutko. Jednak pojawia się kolejny problem o którym piszę w następnym punkcie.

  4. Hałas. Koparki do cichych urządzeń nie należą. Jeżeli korzystasz ze starego zasilacza serwerowego to już w ogóle może być bardzo głośno. Ciężko się mieszka w takim hałasie ale niektórym to nie przeszkadza. Na szczęście tutaj możemy nad tym popracować.
    Dźwięk koparek jest wytwarzany przez liczne wentylatory i ewentualną dodatkową wentylacje. Jeżeli uda Ci się odpowiednio schłodzić pomieszczenie w którym się znajdują to teoretycznie możesz zmniejszyć prędkość wentylatorów przez co będą one cichsze.
    Możesz także zmniejszyć intensywność pracy kart graficznych żeby generowały mniej ciepła i pracowały na wolniejszych obrotach. Ale wtedy oczywiście mniej zarobisz. Tutaj ważny jest także wybór kart graficznych. Są karty, które mniej się grzeją i te będą pracować ciszej. Każdy dodatkowy wentylator powoduje większy hałas.
  5. Sprzęt. Decydując się na mining będziesz obcować ze sprzętem komputerowym. Tutaj wszystko może się zdarzyć. Będziesz musiał podejmować decyzje, które zadecydują czy ostatecznie poniesiesz sukces czy porażkę. Żeby szybciej osiągnąć ROI może zdecydujesz się na zakup używanych podzespołów, a takie przeważnie nie mają już gwarancji.
    Sprzęt, jak to sprzęt lubi się zepsuć. Zwłaszcza gdy jest intensywnie eksploatowany, 24/7 w ciężkich warunkach (ciepło). Musisz być gotowy na to, że niektóre karty padną i nie wszystko będzie działać jak zakładałeś. Zasilacze mogą się spalić. Istnieje nawet ryzyko, że Twoja koparka stanie w płomieniach. Jeżeli nie lubisz grzebać w częściach komputerowych to dobrze się zastanów zanim zaczniesz.
    Może jednak zdecydujesz się na koparki typu ASIC? Wtedy może mniej będzie dłubania przy sprzęcie ale musisz się liczyć z tym, że po pojawieniu się wydajniejszych koparek i wzroście trudności trudno będzie Ci je sprzedać. Będzie to możliwe pewnie za 1/10 ceny bo nikt nie chcę kupić koparki, która zużywa więcej prądu niż wydobywa monet.
    Jeśli natomiast uderzysz w karty graficzne to licz się z tym, że należy je regularnie czyścić, zmieniać pastę termoprzewodzącą, wymieniać chłodzenie, etc. Mining, wbrew temu co wiele osób sądzi, nie jest inwestycją typu „włącz i zapomnij”. Musisz cały czas nadzorować pracę koparek, analizować ich rentowność oraz optymalizować wydajność i zużycie prądu.
    Będziesz musiał podkręcać (overclocking) albo skręcać (downclocking) procesory i pamięć swoich kart graficznych, aby uzyskać optymalne osiągi. Nie obejdzie się także bez modyfikacji BIOS’u kart. Wszystko po to, aby nie przegrać rywalizacji z innymi minerami.
  6. Umiejętności, czas i wiedza. Jeśli chcesz zostać w tej grze będziesz musiał się wiele nauczyć. Poświęcisz wiele czasu na czytanie, oglądanie i słuchanie o najnowszych technologiach w blockchainie. Spędzisz setki godzin na forach w celu znalezienia rozwiązania Twoich problemów. Zobaczysz mnóstwo błędów systemowych, których nie będziesz wiedział jak usunąć.
    Będziesz uczyć się o nowym sprzęcie komputerowym i elektryczności. Wiele rzeczy pójdzie nie tak jak powinno. Ty będziesz musiał poświęcić swój czas na to, żeby je szybko naprawić bo jak koparki stoją to nie zarabiasz. A jak nie zarabiasz to tracisz. Najlepsze jednak jest to, że zdobędziesz mnóstwo nowej wiedzy i doświadczenia.
  7. Zmienność i nieprzewidywalność. Każda kryptowaluta rządzi się własnymi prawami. Nie mamy na nie żadnego wpływu. Trudność może bardzo wzrosnąć, a cena może w każdej chwili sięgnąć dna zabierając wszystkie Twoje zyski. Tutaj nic nie jest pewne.
    Nie wiadomo czy za kilka miesięcy będzie się opłacało wydobywać jakąkolwiek kryptowalutę. Inwestując na tym polu musisz chodzić po grząskim gruncie. Nie wiesz co się wydarzy. Wiele kryptowalut umarło śmiercią naturalną bo nikt z nich nie korzystał. W takich przypadkach cena spadała praktycznie do zera. Musisz uważnie wybrać kryptowaluty w które chcesz inwestować.

Nie chcę Cię już dłużej straszyć, ale taka jest rzeczywistość. Słyszałem wiele historii o ludziach, którzy tak byli podekscytowani całą ideą miningu, że wkładali w to całe swoje oszczędności. Po krótkim czasie okazywało się, że nie nadają się do tego i musieli sprzedać cały swój sprzęt za grosze. Zdarzało się również, że koparki budowane przez początkujących górników zostały nieodwracalnie uszkodzone i nawet sprzęt stawał się bezwartościowy.

Na pocieszenie jednak dodam, że najtrudniejsze są początki. Po pewnym czasie jest trochę łatwiej. A uczucie, które towarzyszy obserwacji stabilnych koparek jest niesamowite.

Jeśli mimo wszystko fascynuje Cię idea wydobywania kryptowalut ale nie znasz się na tym, nie chcesz uszkodzić sprzętu lub po prostu nie masz czasu to mogę Cię wyręczyć. Uwielbiam budować koparki i mam w tym duże doświadczenie.

Chętnie przygotuję dla Ciebie bezpłatną wycenę i szacunkową prognozę zysków. Wystarczy, że skorzystasz z formularza kontaktowego i napiszesz mi jaką kwotę chcesz zainwestować oraz ile płacisz za prąd (cena za kWh). Wyliczę dla Ciebie ile za to możesz mieć koparek oraz ile (przy obecnych cenach) mogą one zarobić.

Podziel się:

  • Udostępnij na Twitterze(Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku(Otwiera się w nowym oknie)

Podobne

W kategorii: Inwestowanie, Podstawy, Wydobycie Tagi:inwestycje, mining

Zostańmy w kontakcie!

PS. Większość wartościowych materiałów wrzucam w Social Media. Głównie dlatego, że mam mało czasu na pisanie artykułów i zarządzanie blogiem. Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco subskrybuj moje kanały po prawej stronie. Zachęcam również do zapisu na listę mailową, gdzie nauczam budowy koparek i handlu kryptowalutami.

7
Dodaj komentarz

avatar
This comment form is under antispam protection
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
TytuspdpisTomaszCrypto ManiacMichał Recent comment authors
avatar
This comment form is under antispam protection
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pola
Gość
Pola

Dziękuję za sporo przydatnych informacji. Temat jest mi bliski 🙂

Lubię to0Nie lubię  Odpowiedz
2 lat temu
Michał
Gość
Michał

Co myślę? Myślę, że ten artykuł jest sponsorowany przez samego autora, oczywiście wszystkie wymienione powyżej niedogodności, są prawdziwe, ale ewidentnie artykuł ma zniechęcić do samodzielnego montażu, po to żeby skorzystać z usług autora, zaznaczę, że wyżej wymienione problemy, nie zostaną rozwiązane tylko dlatego, że Ty autorze złożysz taką koparkę…

Lubię to0Nie lubię  Odpowiedz
2 lat temu
Crypto Maniac
Autor
Crypto Maniac

Cześć Michał. Dziękuję za trafny komentarz 😉 Sądzę jednak, że niektóre z powyższych problemów mogę rozwiązać. Chociażby oferując miejsce na koparki w dedykowanej kopalni z obsługą administratora, ubezpieczeniem od zniszczeń i kradzieży oraz całodobową ochroną 🙂

Lubię to0Nie lubię  Odpowiedz
2 lat temu
Tomasz
Gość
Tomasz

i to jest to. Przeczytalem caly artykuł uwaznie i jak przeczytalem ostatnie zdanie to od razu mi nie pasowalo do reszty. Niby to sa problemy , ale ja moge im zaradzic. Historia stara jak swiat. Pierw dorabiaja sie ci co uwierzyli w cos i niewiele zainwestowali ponoszac male ryzyko. Gdy cos osiaga juz status znanego wszedzie jako swietny interes musi to oznaczac ze ten interes juz nie jest taki swietny skoro do niego wszyscy namawiaja. Obecnie (czyli gdy 4k$ daje do myslenia)ladnie mozna zarobic wlasnie na skladaniu, na wszelkiego typu poradnikach do miningu, etc.. A starzy „minerzy” jeszcze troche dorobia… Czytaj więcej »

Lubię to0Nie lubię  Odpowiedz
2 lat temu
pdpis
Gość
pdpis

Zwykły słynny „łańcuszek szczęścia” zarabiają pierwsi co wymyślili, a reszta frajerów nie odzyskuje zainwestowanych środków które są zyskiem twórców „koparkowego łańcuszka”

Lubię to0Nie lubię  Odpowiedz
2 lat temu
Crypto Maniac
Autor
Crypto Maniac

Cześć. Dzięki za komentarze. Po ostatniej burzy w świecie miningu wiadomo, że to nie jest dla każdego. Ja osobiście połowę zarobionych pieniędzy inwestuję w sprzęt i buduję kolejne koparki dla siebie, a drugą połowę przeznaczam na trading. Tylko, że ja lubię to robić, sprzęt ma dla mnie dużą wartość i cieszę się, że sam się spłaca. W razie problemów wiem jak je rozwiązać. Udało mi się także wynegocjować dobre ceny na prąd, więc dla mnie to jest opłacalne bo krytpowaluty same wpadają do portfeli i na tym poziomie praktycznie nic nie muszę robić. Buduję koparki i pomagam innym w ich… Czytaj więcej »

Lubię to0Nie lubię  Odpowiedz
2 lat temu
Tytus
Gość
Tytus

Nic nowego,
każdy biznes jest obarczony ryzykiem i pracą. Jeżeli za tym idzie wiedza, doświadczenie i ambicja to nie ma się czym przejmować. Dla tych, którzy się boją ryzyka zawsze pozostanie… etat. Czy aby jest on obecnie taki bezpieczny i stabilny?

Lubię to0Nie lubię  Odpowiedz
2 lat temu

Cena BTC

Wesprzyj moją Misję

Wszystkie treści na tej stronie są całkowicie bezpłatne. Wkładam wiele pracy, aby pomagać moim czytelnikom.
Jeśli chcesz mi za to podziękować to możesz wysłać drobną kwotę w BTC na poniższy adres.
Środki zostaną przeznaczone na utrzymanie i rozwój serwisu.
Z góry dziękuję za Twoje wsparcie.

1HxaTU3XJ6s7VGb8noAz1Z3j6URVp4AB5H

Ostatnio wykopane

Jak zwiększyć zyski z kopania kryptowalut na koparkach GPU?

Dlaczego kocham DASH? Bo inwestują w swój rozwój! Czym jest DASH?

Jednostki ilości Bitcoina i Ethereum

Czym Ethereum różni się od Bitcoina? Jak działają sprytne kontrakty? Jak stworzyć własną kryptowalutę?

5 sposobów zarabiania na kryptowalutach

Twitter Feed

Crypto ManiacFollow

Crypto Maniac
CryptoManiacNetCrypto Maniac@CryptoManiacNet·
17 Lip 2018

Top 6 Mainnet Launches Coming Up in Q3 and Q4 2018 - Invest In Blockchain https://t.co/sn5ZuPKGNH via @itsamejohn

Reply on Twitter 1019123801890664449Retweet on Twitter 1019123801890664449Like on Twitter 10191238018906644491Twitter 1019123801890664449
Retweet on TwitterCrypto Maniac Retweeted
VertcoinVertcoin@Vertcoin·
16 Lut 2018

Vertcoin is now live on @exodus_io! Version 1.45.0 - remember to activate the VTC wallet in settings. Many thanks to the excellent team over there.

Reply on Twitter 964390346435133442Retweet on Twitter 964390346435133442283Like on Twitter 964390346435133442909Twitter 964390346435133442
CryptoManiacNetCrypto Maniac@CryptoManiacNet·
24 Paź 2017

Hehe. W styczniu pisałem, że BTC dobija do 1000$. Chciałbym teraz go w takiej cenie kupić ;)

Crypto Maniac@CryptoManiacNet

#BTC znowu aktuje #1000$ Ja już kupiłem. A Ty? https://t.co/mBcb94UKTh

Reply on Twitter 922774617953054720Retweet on Twitter 922774617953054720Like on Twitter 922774617953054720Twitter 922774617953054720
CryptoManiacNetCrypto Maniac@CryptoManiacNet·
24 Paź 2017

#XEL #ELASTIC został dodany do Koreańskiej giełdy. Wierzę, że ta moneta niedługo będzie kosztować 3-4 razy więcej nić teraz ;)

xel project@xel_project

$XEL listed on Korean exchange #UPBIT @UPbitExchange https://t.co/6cyIOsoFKG

Reply on Twitter 922774158139944960Retweet on Twitter 9227741581399449603Like on Twitter 9227741581399449604Twitter 922774158139944960
CryptoManiacNetCrypto Maniac@CryptoManiacNet·
27 Wrz 2017

Warto przez najbliższe dni obserwować #decred #DCR Zbliża się do ważnych poziomów wsparcia. Jeśli do nich dotrze to warto kupić.

Reply on Twitter 913054945062072323Retweet on Twitter 913054945062072323Like on Twitter 913054945062072323Twitter 913054945062072323
Load More...

Media Społecznościowe

Obserwuj mnie na:
Prawo autorskie © 2016-2019 · CryptoManiac.pl
MENU
  • Blog
  • Misja
  • Oferta
    • Budowa koparek
    • Serwisowanie sprzętu
    • Szkolenia
    • Audyty i spotkania
  • Kontakt
  • Handel
    • Sklepy akceptujące BTC
    • Polska giełda BitBay.net
    • Największa giełda Binance.com
    • Lokalny handel LocalBitcoins.com
    • Moc obliczeniowa NiceHash.com
  • Bezpieczeństwo
    • Trezor Model T
    • Trezor One
    • Trezor One Metallic
    • Trezor Cryptosteel
  • Polityka
wpDiscuz
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda