CryptoManiac.pl

Wszystko Co Warto Wiedzieć o Kryptowalutach

  • Blog
  • Misja
  • Oferta
    • Budowa koparek
    • Serwisowanie sprzętu
    • Szkolenia
    • Audyty i spotkania
  • Kontakt
  • Handel
    • Sklepy akceptujące BTC
    • Polska giełda BitBay.net
    • Największa giełda Binance.com
    • Lokalny handel LocalBitcoins.com
    • Moc obliczeniowa NiceHash.com
  • Bezpieczeństwo
    • Trezor Model T
    • Trezor One
    • Trezor One Metallic
    • Trezor Cryptosteel
  • Polityka
  • Podstawy
  • Inwestowanie
  • Wydobycie
  • Filmy
Jesteś tutaj: Strona główna / Podstawy / BITCOINY! Ale o co chodzi? Czym jest BITCOIN? Szybkie wprowadzenie do kryptowalut

BITCOINY! Ale o co chodzi? Czym jest BITCOIN? Szybkie wprowadzenie do kryptowalut

7 lutego 2017 Zostaw komentarz

Zamysłem tego artykuły jest proste i szybkie wprowadzenie osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w świecie kryptowalut. Jeśli nie bardzo rozumiesz czym jest Bitcoin i kryptowaluty to ten tekst powinien rozjaśnić Ci sytuację.

Jesteś gotowy? Więc zapraszam na pokład. Czeka Cię szalona jazda bez trzymania!

Bitcoin w jednym zdaniu:

Tym razem nie będziemy wchodzić w szczegóły techniczne i algorytmy szyfrujące. Czym więc są kryptowaluty (np. Bitcoin) w jednym zdaniu?

Nowoczesnym, bezpiecznym, szybkim i praktycznym środkiem płatniczym, który do potwierdzania prawidłowości transakcji wykorzystuje moc obliczeniową oferowaną przez komputery z własnej sieci (koparki górników).

Prościej chyba się nie da tego wytłumaczyć. Jednak pewne kwestie trzeba rozjaśnić.

Wydobycie (Mining)

Czym jest to całe wydobycie (mining) kryptowalut? Do czego to jest potrzebne? Na czym to polega? Postaram się szybko Ci to wyjaśnić.

Same wyrażenie „wydobycia” pochodzi od rynku złota, który stał się alegorią dla kryptowalut. W procesie wydobycia powstają nowe jednostki danej kryptowaluty (monety lub coin’y). Dlatego mówimy o wydobywaniu.

Nowe monety są nagrodą dla górników (właścicieli komputerów „koparek”) za oferowanie mocy obliczeniowej dla sieci. Koparki zużywają bardzo dużo prądu, więc gdyby nie ta nagroda nikt by nie chciał oferować mocy obliczeniowej dla sieci.

Co jednak dokładnie robią te komputery? Najprościej mówiąc sprawdzają czy liczba kontrolna transakcji zgadza się z tą wynikającą z algorytmu szyfrowania. Jeżeli zweryfikują poprawność szyfrowanych transakcji to wysyłają potwierdzenie.

Blockchain (Łańcuch Bloków)

Transakcje są pogrupowane w tzw. bloki. Każdy blok w Bitcoin’ie trwa około 10 minut. Stąd pochodzi nazwa tej technologii – blockchain, czyli łańcuch bloków.

Po rozwiązaniu każdego bloku jest generowana nowa liczba monet, które trafiają do górników, którzy uczestniczyli w jego rozwiązaniu.

Halving

Halving jest to cudowny w swojej prostocie mechanizm, który w trakcie zwiększania się blockchain’u Bitcoina, zmniejsza podaż monet.

Najprościej ujmując Halving to spadek nagrody za blok o 50%. Odbywa się on mniej więcej co 4 lata, czyli co 210 000 bloków.

Ostatni (2-gi w historii) był w lipcu 2016 roku i zmniejszył nagrodę za rozwiązanie bloku z 25 BTC na 12,5 BTC. Halving’i będą się odbywać aż nagroda spadnie praktycznie do zera i zostanie wykopana maksymalna liczba Bitcoinów, czyli 21 mln. monet. Kalkuluje się, że to będzie około 2140 roku.

Po tym wydarzeniu górnicy będą żyli tylko z prowizji za transakcje, które stają się coraz większe. Na początku na Bitcoinie transakcje były darmowe. Z czasem została dodana prowizja dla giełd wymiany, portfeli i górników, którzy w pierwszej kolejności przetwarzają transakcje o najwyższych prowizjach.

Szczegółowe statystyki odnośnie BTC i następnego halvingu znajdziesz na poniższych stronach:

http://www.bitcoinblockhalf.com/

http://www.thehalvening.com/

Źródło infografiki: http://coinjournal.net/halvening-explained-infographic/

A jaki wpływ na cenę ma halving?

Z rosnącą popularnością i zapotrzebowaniem (popytem) i malejącą dystrybucją ze strony górników (podażą) cena nie ma innego wyjścia jak tylko w górę. Dlatego inwestycja w Bitcoin’a jest tak bardzo opłacalna.

Sprawiedliwość i Anonimowość

W blockchainie każdy adres jest równy i każdy jest anonimowy. Możemy przejrzeć wszystkie transakcje w historii sieci i sprawdzić stan monet każdego portfela. Przy absolutnej przejrzystości, Bitcoin jest uważany za anonimowy środek płatniczy. Jak to możliwe?

Wynika to z faktu tego, jak wygląda klucz publiczny, czyli adres naszego portfela. Jest to losowy ciąg znaków, który w żaden sposób (jeszcze) nie jest powiązany z naszymi danymi personalnymi. Poza tym możemy wygenerować dowolną ilość portfeli i przerzucać między nimi środki, dzięki czemu trudno powiązać osobę z konkretnym adresem.

Bitcoin jest sprawiedliwy i przewidywalny. Nie można wykopać większej ilości monet niż zakłada algorytm. W przeciwieństwie do walut, gdzie banki centralne robią co chcą, kryptowaluty są środkiem płatniczym, który działa tak samo dla każdego i jest w 100% bezpieczny (transakcje są zaszyfrowane).

Bezpieczeństwo

Protokół blockchain jest protokołem wymiany danych. Jego działanie można porównać do popularnej sieci wymiany danych – Torrent. Każdy uczestniczy w wymianie danych. Podczas wykonywania transakcji trzeba ją zweryfikować kluczem prywatnym. Dzięki temu mamy pewność, że środki na pewno trafią w dobre miejsce.

Wszystkie kryptowaluty są zabezpieczone algorytmem szyfrującym (hashującym). Są one przeciwieństwem scentralizowanego systemu bankowego, gdzie za całą strukturę odpowiadają tylko ludzie, a wszystkie bazy danych znajdują się na pojedynczych serwerach.

Kopia blockchain’a znajduje się na każdej koparce w tej sieci i na każdym lokalnym portfelu. Bitcoina nie da się wyłączyć i dlatego jest tak groźny dla polityków i bankierów. Żeby go wyłączyć trzeba byłoby wyłączyć prąd albo Internet na całym świecie. Wiedzą, że go nie wyłączą. Dlatego próbują go kontrolować…

White Paper (Biała Księga)

Każda szanująca się kryptowaluta ma swój White Paper. Jest to zapis najważniejszych założeń działania danej kryptowaluty. Gorąco namawiam do przeczytania 8-stronicowego White Paper napisanego przez kogoś (lub osoby) o pseudonimie „Satoshi Nakamoto”, którego uznaje się za twórcę Bitcoin’a. Nikt jednak oficjalnie się do tego nie przyznał.

Księga nazywa się: „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” – https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

Zaskakujące jest w jak prosty sposób można przedstawić coś tak skomplikowanego jak Bitcoin.

I co z tego?

A to, że warto śledzić świat kryptowalut. Będzie się tu jeszcze wiele działo 😉

Na zakończenie chcę tylko zaznaczyć, że powyższa wiedza to tylko kropla w morzu, tego co Cię czeka jeśli chcesz nurzać się w bogactwie kryptowalut. Myślę, że warto powiększać wiedzę o walutach przyszłości bo da Ci to przewagę na wielu obszarach działalności.

Jako uzupełnienie polecam nagranie Szczepana Bentyn pod tytułem „Czym jest Bitcoin?„:

Dla ambitnych osób ze znajomością angielskiego polecam obejrzenie szczegółowego wyjaśnienia działania Bitcoina:

0 0 vote
Article Rating

Podziel się:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Related

W kategorii:Filmy, Podstawy, Wydobycie Tagi:Bitcoin, Halving, Podstawy, White Paper

Zostańmy w kontakcie!

PS. Większość wartościowych materiałów wrzucam w Social Media. Głównie dlatego, że mam mało czasu na pisanie artykułów i zarządzanie blogiem. Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco subskrybuj moje kanały po prawej stronie. Zachęcam również do zapisu na listę mailową, gdzie nauczam budowy koparek i handlu kryptowalutami.
Subscribe
Powiadom o
guest
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Cena BTC

Kurs BTCUSDT od TradingView

Wesprzyj moją Misję

Wszystkie treści na tej stronie są całkowicie bezpłatne. Wkładam wiele pracy, aby pomagać moim czytelnikom.
Jeśli chcesz mi za to podziękować to możesz wysłać drobną kwotę w BTC na poniższy adres.
Środki zostaną przeznaczone na utrzymanie i rozwój serwisu.
Z góry dziękuję za Twoje wsparcie.

1HxaTU3XJ6s7VGb8noAz1Z3j6URVp4AB5H

Ostatnio wykopane

W tym roku nie będzie można już kopać Ethereum na kartach graficznych 4GB

13 powodów dla których wybrałem giełdę Binance i jak możesz na tym skorzystać?

co to jest halving

Co to jest halving w sieci Bitcoin i jak wpływa cenę

Jak zwiększyć zyski z kopania kryptowalut na koparkach GPU?

Dlaczego kocham DASH? Bo inwestują w swój rozwój! Czym jest DASH?

Twitter Feed

Crypto ManiacFollow

Crypto Maniac
CryptoManiacNetCrypto Maniac@CryptoManiacNet·
22 Kwi

Dzień dobry po długiej przerwie! Razem z halvingiem wracam do Internetu. Zapraszam do przeczytania artykułu to tym niecodziennym zjawisku jakim jest #bitcoin #halving https://cryptomaniac.pl/co-to-jest-halving-w-sieci-bitcoin-i-jak-wplywa-cene/

Reply on Twitter 1252915606883631105Retweet on Twitter 1252915606883631105Like on Twitter 1252915606883631105Twitter 1252915606883631105
CryptoManiacNetCrypto Maniac@CryptoManiacNet·
17 Lip 2018

Top 6 Mainnet Launches Coming Up in Q3 and Q4 2018 - Invest In Blockchain https://www.investinblockchain.com/mainnet-launches-q3-q4-2018/ via @itsamejohn

Reply on Twitter 1019123801890664449Retweet on Twitter 1019123801890664449Like on Twitter 10191238018906644491Twitter 1019123801890664449
Retweet on TwitterCrypto Maniac Retweeted
VertcoinVertcoin@Vertcoin·
16 Lut 2018

Vertcoin is now live on @exodus_io! Version 1.45.0 - remember to activate the VTC wallet in settings. Many thanks to the excellent team over there.

Reply on Twitter 964390346435133442Retweet on Twitter 964390346435133442271Like on Twitter 964390346435133442864Twitter 964390346435133442
CryptoManiacNetCrypto Maniac@CryptoManiacNet·
24 Paź 2017

Hehe. W styczniu pisałem, że BTC dobija do 1000$. Chciałbym teraz go w takiej cenie kupić ;)

Crypto Maniac@CryptoManiacNet

#BTC znowu aktuje #1000$ Ja już kupiłem. A Ty? http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21194889,kurs-bitcoina-wlasnie-przebil-1000-dolarow-30-proc-w-gore.html

Reply on Twitter 922774617953054720Retweet on Twitter 922774617953054720Like on Twitter 922774617953054720Twitter 922774617953054720
CryptoManiacNetCrypto Maniac@CryptoManiacNet·
24 Paź 2017

#XEL #ELASTIC został dodany do Koreańskiej giełdy. Wierzę, że ta moneta niedługo będzie kosztować 3-4 razy więcej nić teraz ;)

xel project@xel_project

$XEL listed on Korean exchange #UPBIT @UPbitExchange https://upbit.com/exchange?code=CRIX.UPBIT.BTC-XEL

Reply on Twitter 922774158139944960Retweet on Twitter 9227741581399449603Like on Twitter 9227741581399449604Twitter 922774158139944960
Load More...

Media Społecznościowe

Obserwuj mnie na:
Prawo autorskie © 2016-2019 · CryptoManiac.pl
MENU
  • Blog
  • Misja
  • Oferta
    • Budowa koparek
    • Serwisowanie sprzętu
    • Szkolenia
    • Audyty i spotkania
  • Kontakt
  • Handel
    • Sklepy akceptujące BTC
    • Polska giełda BitBay.net
    • Największa giełda Binance.com
    • Lokalny handel LocalBitcoins.com
    • Moc obliczeniowa NiceHash.com
  • Bezpieczeństwo
    • Trezor Model T
    • Trezor One
    • Trezor One Metallic
    • Trezor Cryptosteel
  • Polityka
wpDiscuz
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda