Ethereum jest obecnie główną kryptowalutą, którą wydobywam. Wybrałem ją głównie ze względu na jej wysoką cenę oraz jej płynność.
Skąd się wzięła jej popularność i czym ona różni się od innych monet? Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się co warto wiedzieć o inwestowaniu w Ethereum.
Czym jest Ethereum?
Najprościej tłumacząc jest to platforma dla zdecentralizowanych aplikacji. Ethereum zostało wymyślone przez Vitalik’a Buterin na początku 2014 roku. W tym czasie Buterin oznajmił publicznie, że chce stworzyć alternatywny system oparty na technologii blockchain, który będzie oferował arsenał narzędzi dostępny dla programistów.
W lipcu 2015 wystartowała wersja Beta, natomiast wersja produkcyjna ujrzała światło dzienne w marcu 2016 roku.
Smart Contracts
Wielką innowacją Ethereum jest to, że korzysta z tzw. sprytnych kontraktów („Smart Contracts„), czyli aplikacji, które bazują na instrukcjach warunkowych jeśli-to, żeby wykonać określone warunki umowy.
Mówiąc prościej, są to po prostu fragmenty kodu (skrypty), które można umieszczać w blockchainie.
Takie kontrakty mogą mieć bardzo wiele zastosowań. Przykładem może być finansowanie społecznościowe („crowdfunding„).
Możemy prosić ludzi o finansowanie własnego projektu. Donatorzy jednak preferują inwestycje w projekty, które są popularne i uzyskują pełne finansowanie w określonym czasie.
W tym przypadku możemy utworzyć kontrakt, który automatycznie przekaże zebrane w określonym czasie środki do właściciela projektu, jeśli została zebrana określona (minimalna) kwota. W przeciwnym wypadku środki są zwracane wpłacającym.
Ponieważ kod w blockchainie jest dostępny publicznie, to każdy może zweryfikować poprawność takiego kontraktu. Dzięki temu niepotrzebne są dodatkowe aplikacje, czy rozbudowane serwisy, które pobierają niemałe opłaty za realizację takich zbiórek.
Wielu użytkowników już teraz wykorzystuje możliwości Ethereum i tworzy szeroki wachlarz aplikacji w takich dziedzinach jak zakłady sportowe, współużytkowanie przedmiotów (IoT), a nawet w systemach inwestycyjnych.
Ethereum wykorzystuje technologię otwartego oprogramowania (open-source). Dzięki temu korporacje mogą wykorzystać ją żeby tworzyć własne, prywatne blockchain’y bez korzystania z tokenów Ethereum (Ether).
Jak działa rynek Ethereum?
W przeciwieństwie do Bitcoina, ether nie został zaprojektowany żeby działać jako globalna cyfrowa waluta. Zamiast tego płaci za określone działania w sieci Ethereum.
Użytkownicy otrzymują ether za wykorzystywanie mocy obliczeniowych swoich komputerów do weryfikacji transakcji (mining) oraz za przyczynianie się do rozwoju tej sieci.
Mimo tego rynek ethereum jest wspierany przez te same giełdy wymiany kryptowalut co Bitcoin.
Oznacza to, że serwisy, które kiedyś wymieniały tylko Bitcoina, teraz również umożliwiają handel etherem.
Jednak rozwój wymiany tych kryptowalut nie przebiegał w ten sam sposób.
Użytkownicy Bitcoina byli w stanie przetworzyć transakcje w sieci używając domowego komputera, a później domowego sprzętu do wydobycia (koparek).
Wartość Bitcoina rosła razem z liczbą użytkowników w sieci.
Ethereum za to, rozwijało się w zupełnie innych okolicznościach.
Powstanie Ethereum
Żeby pobudzić do życia globalną społeczność programistów i działaczy wokół tej idei, Ethereum w 2014 roku uruchomiło przedsprzedaż żetonów ether. Zebrano wtedy 14 mln. dolarów w akcji, którą nazwano finansowaniem społecznościowym („crowdfunding„).
Było to coś w rodzaju pierwszej oferty publicznej (IPO).
Zebrane z tej sprzedaży dotacje były głównym czynnikiem wstępnej podaży i kwoty emisji, która pojawiła się później.
W wyniku tego działania ofiarodawcy przedsprzedaży otrzymali 60 mln. etheru.
Kolejne 12 mln. zostało przeznaczone na rozwój platformy, z czego większość tej kwoty otrzymali wcześni programiści i działacze.
Szwajcarska organizacja Ethereum, która działa non-profit otrzymała resztę tej kwoty.
Te liczby zostały dodane do wstępnej podaży i dały 72 mln. etheru. Po tym wydarzeniu protokół Ethereum dopuszczał tworzenie 5 ETH za każdy rozwiązany blok (mining).
Dodatkowo od tego wydarzenia mogło powstać maksymalnie 18 mln. etheru rocznie.
W sieci Bitcoin podaż jest bardziej konsekwentna. Dzięki zakodowanym w oprogramowaniu zasadom będzie tylko 21 mln. Bitcoinów (chyba, że zasady się zmienią) a prędkość z jaką obecnie przybywają nowe monety to 12 BTC co każde 10 minut (czas bloku). Jednak co 210 000 bloków ta liczba dzieli się na pół (halving).
Inwestorzy powinni mieć na uwadze, że taka konsekwencja nie jest gwarantowana na rynku etheru.
Fundacja Ethereum ogłosiła w czasie startu, że zasady etheru wkrótce się zmienią. Prawdopodobnie na początku 2017 roku sieć podąży za zasadami Kacpra – algorytmu, który ciągle jest w fazie rozwoju.
Wiadomo jednak, że ethereum przejdzie ze stanu „proof on work” (PoW) na „proof of stake” (PoS).
Oznacza to, że wydobycie w takiej formie jaka jest teraz (za pomocą procesorów graficznych) będzie już niemożliwe.
Jak wydobycie (mining) wpływa na cenę?
Z powyższego wynika, że największym czynnikiem wpływającym na cenę Bitcoin’a jest stały dopływ nowych monet przez płatności potwierdzane przez operatorów transakcji (górników).
Wydobycie wpływa na cenę poprzez zwiększanie podaży i przez decyzje górników o tym czy sprzedać, czy zatrzymać monety.
Obecna wersja Ethereum (Homestead) wspiera algorytm oparty na działaniu protokołu pracy (proof-of-work), wynagradzając komputery które uczestniczą w zabezpieczaniu sieci. W ten sam sposób jak Bitcoin.
W blockchainie Ethereum górnicy tworzą nowy blok co każde 15-17 sekund, uzyskując tym samym 5 ETH.
Górnicy którzy uczestniczyli w odkryciu rozwiązania, ale nie rozwiązali bloku, mogą otrzymać dwa lub trzy nowe ethery, które są nazywane nagrodą wujka/cioci (uncle/aunt reward).
Kiedy sieć Ethereum zacznie korzystać z Kacpra, który jest protokołem ilości (proof-of-stake), kurs ETH prawdopodobnie się zmieni. Wiele osób przewiduje małe wsparcie dla miningu.
Kacper (proof-of-stake)
Pod nowym protokołem jednostki nie będą mogły zweryfikować transakcji, a tym samym utworzyć nowego bloku, dopóki nie zapewnią depozytu bezpieczeństwa.
Protokół powinien określić czy jednostka (lub „zabezpieczony weryfikator” ) wykonał coś nieprawidłowego. Jeśli tak to jednostka straci zapewniony depozyt oraz możliwość uczestniczenia w zakończeniu procesu.
Obecnie zabezpieczeni weryfikatorzy nie są karani jeśli wygenerują blok, który jest nieprawidłowy dla protokołu.
Zmieniając te czynniki, spodziewa się, że Kacper będzie bardziej wydajny, ale zmiana może oznaczać również, że cena zostanie dostosowana do nowej rzeczywistości operacji w sieci.
Bezpieczeństwo
Po siedmiu latach rozwoju (i kilku dużych problemach), sieć Bitcoina jest często określana przez jej zwolenników za najbardziej bezpieczny blockchain.
Ethereum spotyka się z krytycyzmem odnośnie potencjalnych problemów bezpieczeństwa z kilku powodów. Jednak w ich centrum jest fakt, że oprogramowanie jest w stosunkowo wczesnej fazie rozwoju i jest dostępne dopiero od kilku lat.
Sieć doświadczyła mniej ataków niż Bitcoin i dlatego została dużo słabiej przetestowana niż starsza kryptowaluta.
Różnice w wydobywaniu tych walut są warte uwagi. Podczas gdy społeczność górników Bitcoina jest często krytykowana za bycie zdominowaną przez małą liczbę graczy to wygląda na to, że ta sytuacja powtarza się w Ethereum.
Serwis Blockchain.info pokazuje 6 firm, które kontrolują około 80% mocy obliczeniowej sieci Bitcoin.
Natomiast serwis etherchain.org informuję, że 5 firm zapewnia 90% mocy całej sieci Ethereum.
Największa kopalnia Bitcoina (F2Pool) posiada 19% mocy obiliczeniowej (hashrate).
Największy wydobywca etheru (dwarfpool) posiada 25% hashrate tej sieci (wrzesień 2016).
Programiści pracują nad nową wersją Ethereum, ale krytycy przewidują, że ether spotka się z większymi problemami związanymi z bezpieczeństwem niż Bitcoin.
Ostatnie wydarzenia związane z atakiem na DAO zdają się to potwierdzać.
Zmienność ceny
Z powodu młodego wieku tej platformy, ether doświadczył gwałtownych wahań ceny. Zauważalne są jedno-dniowe zmiany ceny rzędu 30%.
Ta zmienność może sprawiać, że waluta dla niektórych wygląda na niestabilną. Jednak dla inwestorów te zawirowania to okazja do inwestycji.
Uczestnicy rynku mogą kupować i sprzedawać ethereum używając waluty fiat oraz Bitcoina. Takie transakcje są możliwe dzięki giełdom wymiany, których pojawia się coraz więcej.
Ze względu na dużą zmienność ceny, niektórzy traderzy spekulują nad przyszłymi jej ruchami, żeby osiągać zyski.
Inni kupują ether, żeby dywersyfikować swój elektroniczny portfel – jako przeciwwaga dla spadków na Bitcoinie. W takim przypadkach kupują także inne alternatywne monety.
Czy warto inwestować w Ethereum?
Na to czy warto inwestować w jakąkolwiek kryptowalutę musisz odpowiedzieć sobie samemu. Wszystko zależy od Twojej tolerancji ryzyka, predyspozycji i wiary w kryptowaluty.
Jeżeli lubisz bawić się sprzętem komputerowym i systemami to może mining będzie dla Ciebie dobrą inwestycją?
Co prawda za kilka miesięcy może już nie będzie można wydobywać ethereum, ale pojawia się coraz więcej alternatywnych monet, które już teraz dają większe zyski niż ether.
Napisz proszę w komentarzu co Ty myślisz o Ethereum.
Źródła: ethereum.org, forum.ethereum.org, blockchain.info, etherchain.org, coindesk.com, multichain.com
Skąd wziąć adres Ethereum?
Witam,
Można zainstalować lokalny portfel albo skorzystać z portfela online. Osobiście wszystko trzymam w sieci, więc wolę wersje online. Przykładem takiego portfela jest: https://www.myetherwallet.com/
Innym sposobem jest założenie konta na jakiejś giełdzie wymiany (np. Bittrex.com lub Poloniex.com) i tam można wygenerować adres portfela.